مراسم نکوداشت استاد فضل الله توکل

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، مراسم بزرگداشت آنلاین استاد فضل الله توکل نوازنده سنتور و آهنگساز مطرح موسیقی اصیل ایرانی جمعه شب نوزدهم آذر توسط موسسه فرهنگی هنری «راد نو اندیش» و مشارکت سامانه کنسرت آنلاین کشور (حام )، حضور معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعدادی از هنرمندان و مسوولان در تالار وحدت تهران برگزار شد.

توکل مخترع یک سبک است

نادر گلچین در ابتدای این مراسم گفت: جامعه گاهی به شکل ویژه ای روی هنرمندان خود حساب باز می‌کند که برای من این موضوع دارای اهمیت فراوانی است و می تواند بیشتر از اینها مورد توجه قرار گیرد. چند ماه پیش در مراسمی که برای بنده در تالار وحدت برگزار شده بود خانم خبرنگاری قبل از اجرای رسمی برنامه در سالن انتظار من را دید و با صدای بلند دوان دوان پیش آمد و بعد از اظهار لطفی که داشت، از من پرسید :« شما بهترمی خوانید یا آقای شجریان؟» من از سوال این خبرنگار بسیار متعجب شدم و به او پاسخ دادم: «سوال شما از صورت مساله غلط است که باید آن را پاک کنید.»

وی افزود: این مثال را گفتم تا به این نکته اشاره کنم که هر هنرمند و نوازنده ای شنونده ای دارد که یا از اثرآن هنرمند خوشش می آید و یا نمی آید؟ به همین جهت چنین فضایی موجب گرایشات مختلف شنیداری در سلیقه مخاطبان می شود که باید به این نکته توجه کنیم و اصلا هنرمندی را با هنرمند دیگر مقایسه نکنیم. 43 سال پیش درمنزل زنده یاد فرهنگ شریف به خدمت فضل الله توکل رسیدم و این دیدار اولین آشنایی بنده با وی بود و جالب آن که از همان روزها ارادتم به این هنرمند بزرگ بیشتر شد. من از همان زمان نیز معتقد بودم صدای ساز او با صدای دیگر نوازندگان تفاوت دارد. به نظر من سبک و سیاق نوازندگی فضل الله توکل در کل محدوده ایران سبک و سیاقی منحصر به فرد است که باید او را مخترع یک سبک دانست.

گلچین ادامه داد: من در خدمت فضل الله توکل مجالسی بود که حضورپیدا می کردم و هر وقت وی نوازندگی می کرد این افتخار را داشتم تا در کنارش اوازی بخوانم . اما همواره تحت تاثیر مضراب های شنیدنی لذت می بردم . او در واقع راهنمای بود که هنوز وقتی در تنهایی خودم می نشینم و کلام حافظ شیرازی را در مایه سه گاه می شنوم غرق در نوازندگی وی و صدای لذت بخش سازش می شوم.

اعطای نشان درجه یک هنری به  فضل‌الله توکل

 در ادامه این برنامه با حضور علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سید مجتبی حسینی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر شورای عالی ارزشیابی هنرمندان لوح نشان درجه یک هنری (معادل دکترا) با امضای سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی به استاد فضل الله توکل اهدا شد.

در ادامه این مراسم و  پس از اتمام مراسم تقدیر در حضور این هنرمند از دو آلبوم موسیقی «عمری عاشقانه نواختم 1 و 2» به عنوان دو اثر جدید فضل الله توکل رونمایی شد. پاشا پاشایی از شاگردان استاد فضل الله توکل نیز در این بخش از برنامه با قرائت متنی به نمایندگی از این هنرمند ضمن اعلام خبر انتشار آلبومی با عنوان «عاشق پرواز» با صدای فرهاد عزیزی و تنظیم بابک شهرکی و رونمایی از قطعه «خلیج فارس» با تنظیم ناصر ایزدی درروز ملی خلیج فارس از تمامی افراد و موسساتی که برای برگزاری این مراسم نکوداشت تلاش هایی را انجام داده بودند، تقدیر کرد.